O Vilkovi

Volám sa Vilko a aj napriek dobrým výsledkom vyšetrení, kým som bol u maminy v brušku, som sa narodil s početnými vývojovými vadami a vážnymi diagnózami – detská mozgová obrna, nevyvinutie konečníka, rázštep chrbtice, srdcové defekty, vady dýchacej sústavy.

Mám len 2 roky, ale niekoľko operácií už mám za sebou a niekoľko ešte pred sebou. Hoci sa veľmi snažím, zatiaľ nedokážem sedieť, stáť, hovoriť, alebo si hračku chytiť do ruky. Papať zvládnem len mixovanú stravu. Vďaka starostlivosti rodičov, cvičeniu a rôznym terapiám malé pokroky pomaly robím, ale v tejto chvíli je pre moje napredovanie kľúčová intenzívna rehabilitácia, kým som ešte takýto malý.

Mám síce nárok na kúpeľnú liečbu hradenú poisťovňou, avšak s kolostómiou (vývodom na brušku) ma do kúpeľov nevezmú. Jedinou možnosťou sú preto pre mňa rehabilitačné centrá. Dva intenzívne neuro-rehabilitačné pobyty v medicínskom centre Adeli v Piešťanoch som už absolvoval s vynikajúcimi výsledkami a vzhľadom na môj stav by som sa tam potreboval dostať niekoľko krát do roka. Tiež rehabilitujem pod dohľadom fyzioterapeuta v nemocnici a pravidelne navštevujem aj centrum na rozvoj psychomotorických schopností Play Wisely v Banskej Bystrici. Na uvoľnenie zvýšeného tonusu mojich svalov mi veľmi pomáhajú masáže. Skúšam aj rôzne iné terapie, napríklad kraniosakrálnu terapiu v Bratislave a hľadám všetky možné spôsoby na zlepšenie môjho zdravotného stavu.